Matyska (609 m n.p.m.) – wzgórze położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca w południowo-zachodniej części Kotliny Żywieckiej. Góra Matyska stanowi ostatnie znaczące wzniesienie w grzbiecie górskim, który od głównego pasma Skrzycznego i Baraniej Góry odgałęzia się na Magurce Wiślańskiej.

Matyska jest celem wędrówek pielgrzymów ze względu na stojący tam Krzyż Milenijny wykonany ze stali nierdzewnej. Inicjatorem budowy krzyża, był ksiądz prałat Stanisław Gawlik (ur. 16.10.1935 , zm. 04.08.2004), proboszcz parafii radziechowskiej w latach 1977-2004. Krzyż ufundowany został przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego przypadającego na pontyfikat papieża Jana Pawła II. Poświęcony przez biskupa Tadeusza Rakoczego w dniu 10 listopada 2000 roku.

We wrześniu 2009 roku zakończono tam prace nad budową czternastu stacji nietypowej drogi krzyżowej - Golgoty Beskidów. Inicjatorem budowy był Ksiądz Stanisław Gawlik, a projektantem pominków krakowski artysta profesor Czesław Dźwigaj.

Na kamiennym cokole znajdziemy tablicę z napisem, który informuje, że krzyż został wzniesiony przez miejscowych parafian dla uczczenia Roku Jubileuszowego - przypadającego na pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawia II:


Ku większej chwale Boga, na pożytek wiernych i przyszłych pokoleń, na drogę III-go Tysiąclecia Chrześcijaństwa wskazaną przez papieża Polaka, poświęcony przez I-go bpa diecezji bielsko-żywieckiej ks. Tadeusza Rakoczego w dniu 10.11.2000 RR w obecności syna ziemi radziechowskiej ks. bpa Tadeusza Pieronka i miejscowego proboszcza ks. prał Stanisława Gawlika oraz licznie zgromadzonego ludu Bożego.

Ze szczytu wzgórza rozpościera się przepiękny widok na okolicę – dostrzec można Bielsko-Białą, Beskid Mały, Żywiec, Jezioro Żywieckie, wiele szczytów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w tym m.in. Skrzyczne, Babią Górę, Rysiankę, Lipowską i wiele innych.

źródło: www.radziechowy-wieprz.pl

zdjęcia: kawu

Udostępnij Drukuj E-mail