Dziś kilka słów o otwartym oficjalnie w tym roku latem, dokładnie 9 sierpnia 2021 roku, wyczekiwanym przez wielu mieszkańców gminy Rajcza obiekcie o charakterze leczniczym.
 
Inhalatorium Solankowe w Rajczy zlokalizowane jest w między Żłobkiem ''Maluszek'' a Plebanią. Powstało z projektu ''Wspólnie w harmonii przyrody, ciała i duszy'', w ramach programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska - Słowacja 2014 - 2020. To piękny, drewniany budynek, który przyciąga wzrokiem z daleka. To idealne miejsce, w którym można się zrelaksować, odprężyć, zadbać o swoje zdrowie. Regularne korzystanie z inhalacji, kilka razy w tygodniu, powoduje wzrost odporności. Bardzo dobrze działa na zatoki, górne drogi oddechowe, nerwice, stres, alergie, astmę oskrzelową. Przeciwwskazaniem do stosowania inhalacji są ostre stany zapalne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy, uczulenie na jod. 
 
 
W inhalatorium stosowana jest oryginalna solanka z Zabłocia, która wydobywana jest  od 1982 roku z odwiertu ''Korona'' w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie-Solanka. Zawiera dużo jodu. Z tego względu jest znana na skalę światową.
 
Poniżej analiza próbek.
 
 
Inhalatorium Solankowe w Rajczy jest bezpłatne, ogólnodostępne, monitorowane, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czynne jest codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00. Administratorem obiektu jest Urząd Gminy w Rajczy.
 
 
Od progu czuć przyjemną bryzę. Już po 15 minutach seansu w nosie zaczyna szczypać. To znaczy, że inhalacje działają. Maksymalny czas jednorazowej inhalacji wynosi 30 minut. Korzystający zobowiązani są do przestrzegania regulaminu. W środku obowiązuje strefa ciszy. Przyjemny klimat tworzą różnokolorowe światła i fontanny, co zachęca do spędzenia tutaj wolnego czasu, dłuższego pobytu z korzyścią dla zdrowia. Wokół ''fontanny'' na około umieszczone są ławeczki, więc można wygodnie siedzieć. W środku jednocześnie może przebywać 20 osób, dzieci pod opieką dorosłych. Inhalatorium jest prawdziwą atrakcją turystyczną w gminie Rajcza, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. 
 
 
Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. My korzystamy i szczerze polecamy. Na pewno jeszcze tutaj wrócimy.
 
A jakie są Wasze wrażenia i odczucia z pobytu w tym miejscu? 
 
zdjęcia: Magdalena Sporek 
 

Udostępnij Drukuj E-mail