Przez miejscowość Złatna w gminie Ujsoły przepływa głęboką doliną potok Bystra. Co kilkadziesiąt metrów zauważyć można na nim kaskady i wodospady. Największy wodospad znajduje się w Złatnej Hucie około 100 metrów od parkingu. Jest on niezwykle malowniczy. To duża atrakcja turystyczna w tym regionie. 
 
 
Kaskada to rodzaj wodospadu, gdzie woda spada z tzw. progu lub po stopniach. 
Na górskim potoku znajdują się sztuczne kaskady murowane. Obok wodospadu  ustawiona jest drewniana wiata oraz ławeczki i miejsce na ognisko. Można tu posiedzieć, pomedytować, odpocząć od pracy czy zgiełku miasta, podziwiając przyrodę i naturę. Spadająca woda, szum górskiego potoku znakomicie ukoją zmysły i wyciszą. To idealne miejsce również na romantyczny spacer czy plener zdjęciowy. W upalne dni miło tutaj pomoczyć nogi, czy wziąć kąpiel lub po prostu odpocząć po zejściu z Rysianki czy Lipowskiej. Orzeźwiającą bryza jest bardzo przyjemna, chłodzi, a szum wody koi.
 
 
W letnie wieczory  można rozpalić sobie nieopodal ognisko i podziwiać krążące niedaleko świetliki. 
Zimą wodospad w Złatnej Hucie jest wymarzonym miejscem do morsowania, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Regularnie morsuje tutaj grupa Morsów z Rajczy, która sezon jesienno-zimowy rozpoczyna końcem października. Morsowanie to hartowanie organizmu i niesamowita dawka endorfin. Każdy, kto próbował, ten wie.
 
zdjęcia: Magdalena Sporek 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail