8 czerwca 2019 roku oficjalnie otwarto dla zwiedzających w okolicach Malinowskiej Skały w Beskidzie Śląskim Jaskinię Malinowską. To pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach. Zwiedzanie jest bezpłatne, wystarczy mieć ze sobą czołówkę, wygodny strój oraz obuwie sportowe.

Jaskinia posiada system stalowych drabin i pochwytów umożliwiających zejście do głównego korytarza, skąd jest dostęp do praktycznie całej jaskini. Teren wejścia do jaskini został uporządkowany i oznaczony, aby każdy wędrujący czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Malinowskiej Skały mógł w to miejsce trafić.

Jaskinia Malinowska zlokalizowana jest w okolicy Malinowskiej Skały tuż przy szlaku czerwonym na wysokości 1075 m n.p.m. Jest ona pomnikiem przyrody nieożywionej i leży na terenie Lasów Państwowych w granicach administracyjnych miasta Wisła. Jaskinia należy do grupy jaskiń szczelinowych i powstała w procesie przemieszczenia grawitacyjnego mas skalnych w warstwie piaskowców godulskich. Jaskinię o praktycznie horyzontalnym rozwinięciu na kierunku wsch-zach, z uwzględnieniem 10 m szczelinowej studni wejściowej, tworzą wysokie a zarazem dość wąskie szczeliny o prostym przebiegu połączone na różnych wysokościach krętymi ciasnymi korytarzykami z niewielkimi rozszerzeniami stanowiącymi małe komory. Jaskinia według ostatnich pomiarów ma 249,5 m długości korytarzy i głębokość 23,20 m.

Jaskinię otwarto dzięki współpracy miasta Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz Klubu Alpinistycznego przy Beskidzkiej Grupie GOPR.

Wszystkie wycieczki z cyklu Turystyka w Beskidach – propozycje wycieczek pieszych i rowerowych

 

tekst: Magdalena Sporek

zdjęcia: kawu

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail