Początki kaplicy wiążą się z obchodami Millenium chrztu Polski. W roku 1965 w miejscach w rejonie Magury pojawiło się kilka małych, zawieszonych na drzewach kapliczek, wyrzeźbionych przez jednego z mieszkańców, który w ten sposób dziękował Matce Boskiej za uratowanie zdrowia.

Jedna z tych kapliczek umieszczona na świerku, przy polanie Butorzonka, zaczęła być otaczana przez mieszkańców szczególną czcią, a jeden z nich zaczął się nią opiekować. Do kapliczki zaczęli też przychodzić okoliczni mieszkańcy, aby się pomodlić. Dalszy los kaplicy wiąże się z inicjatywą kilku mieszkańców Cięciny, którzy postanowili wybudować kapliczkę z kamienia i drewna o wymiarach ok. 30 m2. Rozpoczęto ją budować w 1971 roku, jednak władze zaplombowały teren budowy. Nie zniechęciło to jednak inicjatorów i kaplicę zaczęto budować potajemnie.

Kaplica jest wykonana przez rzemieślników z okolicy. Obraz Matki Boskiej Czestochowskiej został namalowany na płótnie przez malarkę z Cięciny Janinę Piznal. Pierwszą Mszę św. w nowej kaplicy odprawiono 18 lutego 1979 roku w intencji narciarzy biorących udział w zawodach narciarskich o Puchar Magury. W roku 1984 biskup Albin Małysiak dokonał poświęcenia kaplicy, a 29 kwietnia 1989 roku przybył tu kardynał Franciszek Macharski i wziął udział wliturgii słowa wraz z kapłanami z parafii w Cięcinie.

W roku 2000 została ona rozbudowana o kryty taras i obejście wokół budynku, a w roku 2002 zostały zamontowane nowe ławki na metalowych stojakach. Kapliczka jest położona w dobrze sytuowanym punkcie widokowym, co sprawia, że jest celem nie tylko pielgrzymek religijnych parafian, ale także ich niedzielnych wycieczek, co szczególnie popularne jest w lecie, gdy odbywa się tam niedzielna msza św. o godzinie 1500. Co roku w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w parafii jest obchodzony odpust a Przegib aż huczy od nawału ludzi.

tekst w całości pochodzi ze strony: ciecina.eu oraz butorzonka.blogspot.com

zdjęcia: kawu

Udostępnij Drukuj E-mail